Jozef Mrva

Jozef Mrva

Menu

My studio in Paris / Moje studio v Paříži

Back to blog list

I had the amazing opportunity to get a month-long residency at well-known squatt 59 Rivoli in Paris. I have a small and cozy studio overlooking the busy street of Rue de Rivoli, which runs through the city centre from Place de la Bastille all the way to the Place de la Concorde. 59 Rivoli studios is the third most visited gallery on the axis between Jeu de Paume, Louvre and Centre Pompidou.

The studio is also open for the public most of the time and it’s full of amazing artist from all over the world. I am staying there till 4th of September.

Dostal jsem příležitost zúčastnit se měsíční rezidence ve známém squatu 59 Rivoli v Paříži. Mám k dispozici útulný ateliér v pátém patře s výhledem na rušnou ulici Rue de Rivoli protínající centrum města od náměstí Bastille až k Place de la Concorde. Ateliery 59Rivoli jsou třetí nejnavštěvovanější galerii v centru Paříže na ose od Jeu de Paume, Louvre a Centre Pompidou.

Ateliér je též většinu času otevřen pro veřejnost a celý rezidenční prostor je plný skvělých umělců témeř z celého světa. Můj pobyt zde trvá až do 4. září.

 

02_Rue de Rivoli

03_Rue de Rivoli_z balkonu

Rue de Rivoli na vychod

portret v atelieru

Atelier Rue de Rivoli.zmens

IMG_6756

IMG_6607

IMG_6605

Tygr - modry_6754

0 comments

Here is no comments for now.

Leave a reply